داوری جشنواره وب و موبایل ایران

داوران با توجه به ملاک‌های داوری اعلام شده وبسایت‌ها و نرم افزارهای موبایل را بررسی می‌کنند، به هریک از معیار‌ها امتیاز می‌دهند و پس از آن برگزیدگان در هر گروه معرفی می‌شوند.

فرایند های کمیته ثبت آثار

 1. کمیته ثبت آثار جشنواره وب و موبایل ایران شامل چند نفر آشنا با موضوع جشنواره می باشد که سایت ها رو در نگاه اول بررسی می کنند. این افراد امکان تایید یا رد وبسایت های ثبت شده برای ورود به فرایند داوری را دارند.
 2. زمانی که سایتی را رد می‌کنیم امکان انتخاب دلیل توسط یک چک باکس از میان ۶ دلیل و نیز یک تکست باکس برای داور کمیته ثبت اثر وجود دارد و بعد از رد وبسایت ایمیلی به صورت اتوماتیک شامل دلایل تیک خورده و یا ذکر شده برای شرکت کننده ارسال خواهد شد .
 3. سایت ها بعد از رد شدن بعد از ۲۴ ساعت امکان درخواست بررسی مجدد از طریق داشبورد را خواهند داشت و این پروسه تا ۳ بار قابلیت تکرار را دارد.
 4. بعد از ۳ بار امکان درخواست یکبار اعتراض به بازرس انجمن را خواهد داشت. این اعتراض توسط داشبورد انجام خواهد شد و بعد از ثبت اعتراض ایمیلی شامل تمام اطلاعات وبسایت و صاحب وبسایت برای بازرس (مصطفی سعیدنژاد) ارسال خواهد شد و ایمیلی با مضمون این که ( گزارش و اعتراض شما به بازرس جشنواره ارسال شد و بررسی میشود) به شرکت کننده ارسال شود.
 5. رد اثر توسط داور کمیته ثبت آثار باید در بانک اطلاعاتی ذخیره شود ، برای بررسی بازرس ها نام داورانی که اثر را رد کرده اند به همراه دلایل رد برای بازرس ارسال شود.

*نکته ی مهم *

ایمیل رد اثر بعد از بررسی کمیته ی آثار علاوه بر ارسال برای شرکت کننده (هم ایمیل کسی که پنل با اون ست شده و هم ایمیل اینفو سایت) برای مدتی جهت تست و ارزیابی و دنبال کردن فرایند cc ایمیل اینفو جشنواره میشود .

انواع داوری در جشنواره وب و موبایل ایران

جشنواره وب و موبایل ایران در دو بخش “رای گیری داوری” و “نگاه مردمی” برگزار می شود.

بخش نگاه مردمی

در بخش نگاه مردمی، وبسایت یا نرم افزار موبایل های برگزیده توسط آرای تمامی کاربران انتخاب می شود و محبوب ترین وبسایت یا نرم افزار موبایل ایران در هر گروه توسط صدها هزار رای مردمی انتخاب می شود.

هدف از برگزاری بخش نگاه مردمی این است که تمامی کاربران وبسایت ها و نرم افزارهای موبایل بتوانند در انتخاب برنده نقش داشته باشند تا شرکت کنندگان نیز به منظور کسب آرای بیشتر، خدمات بهتری را به مردم عرضه کنند.

بخش رای گیری داوری

در بخش رای گیری داوری، داوران با توجه به ملاک های داوری اعلام شده وبسایت ها و نرم افزارهای موبایل را بررسی می کنند، به هریک از معیار ها امتیاز می دهند و پس از آن برگزیدگان در هر گروه معرفی می شوند.

داوری وبسایت ها و اپلیکیشن ها

داوری بخش وبسایت ها و اپلیکیشن ها توسط کسانی صورت میگیرد که حداقل یک وبسایت تایید شده در جشنواره داشته باشند. بنابراین داوری و انتخاب برنده در این بخش توسط خود شرکت کنندگان انجام می گیرد و هیچ دخل و تصرفی توسط شخص و یا اشخاصی خارج از شرکت کنندگان در آن نخواهد بود. تنها در موارد به خصوص مثل یکسان بودن آرا و یا تقلب شرکت کننده و.. از شورای داوری مشورت گرفته می شود.

هدف از این مدل داوری این است که برنده توسط خود شرکت کنندگان جشنواره انتخاب شود تا انتخاب برگزیده با جهت گیری و سمت و سوی خاصی انجام نگیرد.

بنابراین برای اینکه شایسته ترین وبسایت به عنوان برگزیده انتخاب شود لازم است داوران، دیگر آثار را به دقت مورد بررسی قرار دهند و طبیعتا هرچه آثار بیشتری را داوری کنند، نتایج دقیق تری خواهیم داشت.


فرایندهای داوری جشنواره وب و موبایل ایران ۳ مرحله دارد

مرحله اول:

سایت ها پس از تایید کمیته ثبت آثار وارد داوری میشوند .

تمام افرادی که در جشنواره یک سایت تایید شده دارند میتوانند به عنوان داور پس از شروع داوری به پنل خود وارد شده و سایت های شرکت کننده را مشاهده کنند. و به هر وب سایت که به صورت رندوم به ایشان نمایش داده شود رای دهند .

رای آری یا خیر

رای دادن داوران به این صورت است که تایید میکنند که سایتی که به ایشان نمایش داده میشود برای انتخاب به عنوان کاندید یا مورد قبول (که در نهایت ۳ سایتی که بیشترین رای را دارند به عنوان کاندید معرفی میشوند) در گروهی که ثبت نام کرده است مناسب است یا خیر .

در کنار این پرسش هر داور میتواند به ۴ پارامتر (طراحی دیداری ، محتوا و تعامل و … و …. ) به سایت ها امتیاز اضافه بدهد و همچنین می تواند نظر خود را بنویسید.

تعداد داورهایی که سایت راه دیده اند به همراه امتیاری که به سایت داده اند و نظراتی که برای سایت نوشته شده است پس از گذشت ۱۰ روز از شروع داوری برای صاحب سایت قابل مشاهده خواهد بود.

وزن رای ها :

 • کاربرانی که سایت تایید مالکیت شد دارند ۱ امتیاز 
 • کاربرانی که سایت یا اپلیکیشن تایید کمیته ثبت آثار دارند ۲ امتیاز
 • اگر سایت و با اپلیکیشن کاندید یا برنده شده دارند در سال های گذشته  ۳ امتیاز
 • اگر برای اولین سال در شورای داوری حضور داشته باشند ۴ امتیاز 
 • اگر برای دومین سال و بیشتر در شورای داوری حضور داشته باشند ۵ امتیاز 
 • بنیانگذاران و اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره ۶ امتیاز

بخش مربوط به پیشنهاد حذف

برای داوران مرحله اول در قالب یک چک باکس به همراه تکست باکس برای ثبت دلیل (اجباری) امکان پیشنهاد حذف کلی وبسایت از جشنواره وجود دارد.

در صورتی که تعداد پیشنهادات حذف برای وبسایتی از ۱۰ بیشتر شد این وبسایت برای بررسی مجدد به کمیته ثبت آثار ایمیل میشود ولی رای های دریافت شده وبسایت تا به این مرحله حذف نمیشود.

در صورت حذف وبسایت توسط کمیته ثبت آثار ایمیلی حاوی دلایل حذف به شرکت کننده ارسال میشود.


مرحله دوم :

در این مرحله ۱۲ وبسایت برتر هر گروه به عنوان کاندیدا وارد مرحله دوم میشوند.شورای داوری طی یک سفر دو روزه با بررسی تخصصی معیار های داوری ۵ وبسایت برتر هر گروه را برای ورود به مرحله سوم که مرحله نهاییست انتخاب میکنند.

این بررسی امسال به صورت آنلاین صورت میگیرد. داور وبسایت های کاندید را مشاهده کرده و ۵ وبسایت را تایید میکند

بعد از انتخاب ۵ کاندید در همان جلسه مجددا هر ۵ کاندید به صورت حضوری بررسی می شوند و در صورتی که سایتی از میان این ۵ سایت مشکلی داشته باشد حذف شده و سایت ۶ ام انتخاب میشود.

در صورت مساوی بودن رای سایت ۶ ام با سایت یا سایت های بعدی شورای داوری از میان این سایت ها برای ورود به ۵ کاندید انتخاب میکند.

 • اعضای شورای داوری با تجربه یک سال = ۱ امتیاز 
 • اعضای شورای داوری با تجربه دو سال = ۲ امتیاز 
 • اعضای مشترک با شورای سیاست گذاری و بنیانگذاران = ۳ امتیاز

قوانین مربوط به این بخش:

هر ساله در داوری جشنواره وب و موبایل مخصوصا برای انتخاب سایت چهارم یا پنجم این مشکل وجود دارد معمولا ۳ یا ۴ سایت با رای مساوی وجود دارند که انتخاب سایت چهارم و پنجم در برخی گروه ها نیاز به مشاوره وجود دارد. تیم داوری در این دوره با بررسی رای سایت و کنار گذاشتن سایت هایی که بیشترین رای دارند در مواردی که انتخاب سایت ۴ و ۵ نیاز به بررسی دقیق دارند میتوانند از سایت هایی که از نظر رای مساوی بوده و یا اختلاف رای آنها با سایت ۴ و ۵ اندک هست با بررسی دقیق سایت هایی نهایی را برای کاندید شدن انتخاب کنند.

همچنین این هیات میتواند در مواردی که به صورت مشخص سایت که حتی از نظر رای داوران به عنوان سایت اول و دوم و سوم انتخاب شده را نیز از کاندیدا حذف کنند.

درخصوص داوری اگر سایتی باشد که یکی از داوران در آن ذینفع باشد در آن بخش نمیتواند در جلسه حضور داشته باشد .

موارد خاص شامل بررسی مجدد و یا حذف وب سایت توسط شورای داوری و اعلام کاندید

 1. سایت از نظر محتوا بیش از ۳ ماه بروز نشده باشد (در خصوص برخی از گروه ها مانند سایت های شخصی این زمان میتواند ۱۲ ماه باشد)
 2. سایت با توافق تمام داوران نقض کننده کپی رایت باشد
 3. سایت با توافق تمام داوران از قالب کپی و دزدی و یا مشابه دیگر سایت های معروف ایرانی یا خارجی استفاده کرده باشد.
 4. با توافق و نظر داوران سایت از قوانین جمهوری اسلامی قابل تایید نبوده یا به مقدسات و دین توهین کرده باشد یا بر خلاف شئونات اسلامی باشد یا هر موارد دیگری که در قوانین ثبت نام در جشنواره وب و موبایل ایران به آن اشاره شده است
 5. از سایت های کاندید دامنه ریدایرکت نشود به یک آدرس دیگر
 6. موضوع و گروهی انتخابی اثر شاخه و گروهی نباشد که در آن شرکت کرده

مرحله سوم:

تمام افرادی که وبسایت تایید شده در جشنواره داشته باشند به عنوان داور دسترسی به این مرحله خواهند داشت.داوران ۵ وبسایت را در کنار هم مشاهده میکنند و از میان این ۵ وبسایت یکی را انتخاب میکنند.

وبسایت هایی که در هر گروه بیشترین رای را داشته باشند به عنوان برنده معرفی می شوند.

وزن رای ها : (امسال اضافه شده)

 • کاربرانی که سایت تایید مالکیت شد دارند ۱ امتیاز 
 • کاربرانی که سایت یا اپلیکیشن تایید کمیته ثبت آثار دارند ۲ امتیاز
 • اگر سایت و با اپلیکیشن کاندید یا برنده شده دارند در سال های گذشته  ۳ امتیاز
 • اگر برای اولین سال در شورای داوری حضور داشته باشند ۴ امتیاز 
 • اگر برای دومین سال و بیشتر در شورای داوری حضور داشته باشند ۵ امتیاز 
 • بنیانگذاران و اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره ۶ امتیاز

داوری نرم افزار های موبایل

نرم افزار های موبایل به دلیل ماهیت آنها باید بر روی تلفن همراه نصب شوند و به دقت بررسی قرار گیرند تا بتوان آنها را داوری کرد. بنابراین در این بخش، لیست اپلیکیشن های شرکت کننده در اختیار داوران قرار می گیرد تا در فرصت مناسب آنها را نصب کنند و از آنها استفاده کنند. سپس شورای داوری در جلسه های داوری به اپلیکیشن ها امتیاز می دهند و برگزیدگان را انتخاب می کنند.

بخش های ویژه

بعد از معرفی کاندیدا ها جشنواره وب و موبایل ایران شورای داوری وبسایت ها و نرم افزار های موبایلی که کاندیدای جشنواره وب و موبایل ایران شدند به دقت بازبینی می کنند و از بین آنها برگزیدگان را در بخش های ویژه انتخاب می کنند.

شورای داوری

برای انتخاب کاندیدای جشنواره وب و موبایل ایران و بررسی سایت هایی که در مرحله اول امتیاز مساوی کسب کرده اند، از شورای داوری متشکل از افراد متخصص و با تجربه در زمینه فناوری اطلاعات کمک می‌گیریم که به طور کامل با بخش های مختلف وبسایت‌ها و نرم‌افزار‌های موبایل آشنایی دارند و نظر آنها برای انتخاب کاندیدا تاثیرگزار است.

شایان شلیله

شایان شلیله

بنیان‌گذار ای‌نتورک و جشنواره وب
میلاد احرام پوش

میلاد احرام پوش

بنیان‌گذار جشنواره موبایل
علی حاجی‌محمدی

علی حاجی‌محمدی

بنیان‌گذار همیاروردپرس
حامد بیدی

حامد بیدی

مدیر عامل اسپیرال‌دیزاین
سعید اسدنژاد

سعید اسدنژاد

طراح محصول صباایده
ایلیا وکیلی

ایلیا وکیلی

مدیر ارشد فناوری اتیک پارس
جلال سمیعی

جلال سمیعی

استراتژیست محتوا
میلاد نوری

میلاد نوری

بنیان‌گذار توکان‌تک و پونز
علی پورطباطبایی

علی پورطباطبایی

مدیر سایت The Iran Project
حمیده حبیبی

حمیده حبیبی

بنیان‌گذار وبسایت تامین مالی جمعی
شایان نوبرانی

شایان نوبرانی

مدیر عامل آژانس تبلیغاتی آبانگان
رضا جمیلی

رضا جمیلی

روزنامه‌نگار و هم‌بنیان‌گذار هفته‌نامه شنبه
مهدی صالحی

مهدی صالحی

دبیر انجمن ویرایش و درست‌نویسی
پرهام باغستانی

پرهام باغستانی

سرپرست طراحی تجربه کاربری کارینا
مصطفی سعیدنژاد

مصطفی سعیدنژاد

بنیان گذار ترنسنت
حمیدرضا اعتدال مهر

حمیدرضا اعتدال مهر

رئیس انجمن صنفی کسب و کار‌های اینترنتی
رضا الفت نسب

رضا الفت نسب

دبیر اجرایی جشنواره وب و موبایل
عباس دانش منش

عباس دانش منش

بنیان گذار ایسلکت
پویا کندری

پویا کندری

مدیرعامل شتابدهنده فارابی
هادی فرنود

هادی فرنود

مدیرعامل و همبیان گذار کاموا
امیرنورالدینی

امیرنورالدینی

اجتماع‌ساز علی‌بابا
حسین مزروعی

حسین مزروعی

بنیان گذار و مدیرعامل آواگیمز
سلمان جریری

سلمان جریری

اولین وبلاگ نویس فارسی
نیکو نیکنام

نیکو نیکنام

بنیان گذار نیک پرینت
پویا خوشبخت

پویا خوشبخت

مدیرعامل سیب اپ
محمد صدارت

محمد صدارت

فعال رسانه و فضای مجازی
محسن رهگذر

محسن رهگذر

معاون ارتباطات خلاق دیجیتال بادکوبه
فرید شکریه

فرید شکریه

بنیانگذار آژانس تبلیغاتی فورمایند
بابک کاظمی

بابک کاظمی

مدیر آژانس تبلیغاتی اشاره
فرزاد نجاریان

فرزاد نجاریان

موسس وان هشتگ
شراگیم مرادی

شراگیم مرادی

مشاور تبلیغات اینترنتی
فرهاد بهشتی

فرهاد بهشتی

مدیر عامل شرکت ایران دیبا
مرتضی علوی نیک

مرتضی علوی نیک

مدیر عامل مرکز دیجیتال لیمیتلس
زهرا دیاله

زهرا دیاله

مدیر مارکتینگ جی اس ام
حسام رنجبر

حسام رنجبر

مدیر و سردبیر وبسایت بلاگ اد

حامیان جشنواره وب و موبایل ایران