فرایندهای داوری جشنواره وب و موبایل ایران

داوران با توجه به ملاک‌های داوری اعلام شده وبسایت‌ها و نرم افزارهای موبایل را بررسی می‌کنند، به هریک از معیار‌ها امتیاز می‌دهند و پس از آن برگزیدگان در هر گروه معرفی می‌شوند.

داوری وب‌سایت‌ها

داوری بخش وب‌سایت‌‌ها توسط کسانی صورت می‌گیرد که حداقل یک وبسایت تایید شده در جشنواره داشته باشند. بنابراین داوری و انتخاب برنده در این بخش امسال هم توسط خود شرکت کنندگان انجام می گیرد و هیچ دخل و تصرفی خارج از شرکت کنندگان در آن نخواهد بود، اما در این دوره داوران می‌توانند به بخش‌های مختلف یک وبسایت امتیاز بدهند. علاوه بر آن قبل از اعلام کاندیدا جلسه ای با حضور شورای داوری تشکیل می‌شود تا درمورد موارد به خصوص مثل یکسان بودن آرا و یا تقلب شرکت کننده و.. از آنها مشورت گرفته شود.

هدف از این مدل داوری این است که برنده توسط خود شرکت‌کنندگان جشنواره انتخاب شود تا انتخاب برگزیده با جهت‌گیری و سمت و سوی خاصی انجام نگیرد.

بخش‌های داوری

داوری در یازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در ۳ بخش انجام می‌شود.

۱

تمام افرادی که در جشنواره یک سایت تایید شده دارند میتوانند به عنوان داور پس از شروع داوری به پنل خود وارد شده و سایت‌های شرکت کننده را مشاهده کنند. و به هر وب‌سایت که به صورت رندوم به ایشان نمایش داده می‌شود رای دهند.

رای دادن داوران به این صورت است که تایید میکنند که سایتی که به ایشان نمایش داده می‌شود برای انتخاب به عنوان کاندید (که در نهایت ۳ سایتی که بیشترین رای را دارند به عنوان کاندید معرفی میشوند) در گروهی که ثبت نام کرده است مناسب است یا خیر .

* تعداد داورهایی که سایت را دیده‌اند به همراه امتیازی که به سایت داده‌اند و نظراتی که برای سایت نوشته شده است پس از گذشت ۱۰ روز از شروع داوری برای صاحب سایت قابل مشاهده خواهد بود.

* هر داور میتواند به ۴ پارامتر سایت‌ها امتیاز اضافه بدهد و همچنین می تواند نظر خود را بنویسید.

۲

مرحله دوم داوری یازدهمین جشنواره وب و موبایل ایران در تاریخ ۷ بهمن ماه آغاز می‌شود. در این مرحله، ۲۰ نفر از افراد فعال، متخصص و باتجربه در زمینه‌های برنامه‌نویسی، محتوا، طراحی وب، تجربه کاربری که به طور کامل با بخش‌های مختلف وبسایت‌ها و نرم‌افزار‌های موبایل آشنایی دارند، در ۵ و ۶ بهمن ماه، گرد هم جمع می‌شوند و به بررسی تخصصی و دقیق وب‌سایت‌هایی که بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند، می‌پردازند. اسامی ۵ کاندیدای اصلی بعد از این مرحله معرفی می‌شوند و سپس برنده‌ی نهایی هر گروه، توسط آرای داورهای مرحله اول مشخص می‌شود.

قوانین مربوط به این بخش:

یکی از چالش‌های داوری جشنواره وب و موبایل ایران هم امتیاز بودن بعضی آثار است. معمولا ۳ یا ۴ وب‌سایت با رای مساوی وجود دارند و انتخاب سایت چهارم و پنجم در برخی گروه‌ها به مشاوره نیاز دارد. شورای داوری ابتدا آرای وب‌سایت‌ها را بررسی میکند و وب‌سایت‌هایی که بیشترین رای را دارند جدا میکند. در مواردی که وب‌سایت ها آرای مساوی یا اختلاف کمی با رتبه ۴ و ۵ دارند، با بررسی دقیق سایت‌های نهایی را برای کاندیدا شدن انتخاب کنند.

در نظر داشته باشید، این شورا میتواند در موارد خاص وب‌سایتی که به عنوان وب‌سایت اول، دوم و سوم گروه خود انتخاب شده را نیز از کاندیدا حذف کنند، البته اگر یکی از اعضای شورای داوری ذینفع یکی از وب‌سایت‌ها باشد، آن شخص نمی‌تواند در آن بخش از داوری حضور داشته باشد.

موارد خاص شامل :

  1. دامنه‌ی وب‌سایت ثبت نام شده به یک آدرس دیگر ریدایرکت می‌شود.
  2. موضوع سایت با گروهی که وب‌سایت مورد نظر در آن شرکت کرده است، همخوانی ندارد.
  3. وب‌سایت مورد نظر در طول داوری بیش از ۲۴ ساعت در دسترس نبوده است.
  4. وب‌سایت مورد نظر با توافق داوران نقض کننده کپی رایت باشد.
  5. وب‌سایت مورد نظر با توافق داوران از قالب کپی، و یا مشابه دیگر سایت‌های معروف ایرانی یا خارجی استفاده کرده است.
  6. با توافق و نظر داوران وب‌سایت مورد نظر از قوانین جمهوری اسلامی تابعیت نمی کند. این قوانین شامل توهین به مقدسات و دین، عدم رعایت شئونات اسلامی، فیلتر بودن و تمام مواردی که در قوانین ثبت نام در جشنواره وب و موبایل ایران به آن اشاره شده است می شود.
  7. محتوای وب‌سایت در طول ۳ ماه گذشته به روز رسانی نشده است (درخصوص برخی از گروه ها مانند سایت‌های شخصی این زمان ۱۲ ماه است)
۳

داوری نهایی و انتخاب سایت برتر از میان ۵ سایت کاندید

پس از بررسی نهایی و انتخاب کاندیدا توسط شورای داوری، بخش دوم رای گیری به صورت عمومی در پنل برای همه باز خواهد شد. در این بخش، هر فردی که یک سایت تایید شده داشته باشد، می‌تواند به سایت‌ها رای بدهد تا از میان کاندیدا، سایت برتر هر گروه مشخص شود.

نکته قابل توجه در مرحله دوم داوری تفاوت نمایش وب‌سایت‌ها به داوران است. در این مرحله، داوران وبسایت‌های منتخب هر گروه را، به صورت یکجا مشاهده میکنند.

* برای مثال ۵ کاندیدای گروه آموزشی به صورت یکجا به داور نمایش داده می‌شود و داور حق انتخاب تنها یک سایت را دارد. پایان مرحله دوم داوری صبح ۲۵ بهمن ماه خواهد بود و در این تاریخ امکان رای گیری بسته می‌شود و سایت‌های برتر در روز مراسم معرفی میشوند.

داوری نرم افزارهای موبایل

نرم افزار‌های موبایل به دلیل ماهیت آنها باید بر روی تلفن همراه نصب شوند و به دقت بررسی قرار گیرند تا بتوان آن‌ها را داوری کرد. بنابراین در این بخش، لیست اپلیکیشن‌های شرکت‌کننده در اختیار شورای داوری قرار می‌گیرد تا در فرصت مناسب آن‌ها را نصب کنند و از آن‌ها استفاده کنند. سپس داوران در جلسه‌های بررسی شرکت کنندگان به اپلیکیشن ها امتیاز می دهند و برگزیدگان را انتخاب می کنند.

شورای داوری

برای انتخاب کاندیدای جشنواره وب و موبایل ایران و بررسی سایت هایی که در مرحله اول امتیاز مساوی کسب کرده اند، از شورای داوری متشکل از افراد متخصص و با تجربه در زمینه فناوری اطلاعات کمک می‌گیریم که به طور کامل با بخش های مختلف وبسایت‌ها و نرم‌افزار‌های موبایل آشنایی دارند و نظر آنها برای انتخاب کاندیدا تاثیرگزار است.

شایان شلیله

شایان شلیله

بنیان‌گذار ای‌نتورک و جشنواره وب
میلاد احرام پوش

میلاد احرام پوش

بنیان‌گذار جشنواره موبایل
پویا خوشبخت

پویا خوشبخت

هم‌بنیانگذار سیب‌اپ
علی حاجی‌محمدی

علی حاجی‌محمدی

بنیان‌گذار همیاروردپرس
حامد بیدی

حامد بیدی

مدیر عامل اسپیرال‌دیزاین
اردشیر طیبی

اردشیر طیبی

مدیر عامل ماهورنگار
شیما پیرو

شیما پیرو

معمار نرم‌افزار ای‌نتورک
سعید اسدنژاد

سعید اسدنژاد

طراح محصول صباایده
ایلیا وکیلی

ایلیا وکیلی

مدیر ارشد فناوری اتیک پارس
جلال سمیعی

جلال سمیعی

استراتژیست محتوا
میلاد نوری

میلاد نوری

بنیان‌گذار توکان‌تک و پونز
علی پورطباطبایی

علی پورطباطبایی

مدیر سایت The Iran Project
عباس‌ دانش منش

عباس‌ دانش منش

موسس ای‌سلکت
حمیده حبیبی

حمیده حبیبی

بنیان‌گذار وبسایت تامین مالی جمعی
شایان نوبرانی

شایان نوبرانی

مدیر عامل آژانس تبلیغاتی آبانگان
فرزاد نجاریان

فرزاد نجاریان

موسس ۱هشتگ
سینا جناب

سینا جناب

موسس آینه شمعدون
غزل شیشوانی

غزل شیشوانی

مدیر محصول
محسن رهگذر

محسن رهگذر

معاون ارتباطات خلاق دیجیتال بادکوبه
مهدی نادعلی

مهدی نادعلی

مدیر روابط عمومی اتاق اصناف تهران
حمیدرضا اعتدال مهر

حمیدرضا اعتدال مهر

رئیس انجمن صنفی کسب و کار‌های اینترنتی
رضا الفت نسب

رضا الفت نسب

دبیر اجرایی جشنواره وب و موبایل
عادل طالبی

عادل طالبی

عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کسب و کار‌های اینترنتی