آخرین اپیزود پادکست جشنواره وب و موبایل ایران رو از دست نده

کست باکس

راهنمای مرحله اول داوری سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران

مرحله‌ی اول داوری در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران از تاریخ یکم آذرماه شروع شده و تا تاریخ ۳۰ آبان، بیش از ۲۵۰۰ کسب و کار در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران شرکت کرده‌اند و این عدد رو به افزایش است. ثبت‌نام دیرهنگام تا پایان آذرماه ادامه دارد و ازین رو که داوری آغاز شده است، تصمیم گرفتیم در این مطلب، راهنمایی جامع و کاملی در خصوص نحوه داوری در مرحله اول را آماده کنیم.

همانطور که ذکر شد، داوری مرحله اول در تاریخ ۱ آذرماه شروع شده و تا پایان بهمن ماه ادامه دارد. در این مرحله، کلیه کاربران وب‌سایت جشنواره وب و موبایل ایران می‌توانند از طریق این صفحه، اقدام به داوری آثار ثبت شده در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران کنند. نکته‌ی قابل توجه در این بخش، ملاک داوری آثار است. در ادامه به بررسی این ملاک‌ها می‌پردازیم:

 

 • کارکرد: کارکرد به معنای استفاده درست از فناوری‌های موجود می‌باشد. بدین معنا که یک وبسایت یا نرم افزار موبایل درست کار کند، در تمامی دستگاه‌ها به خوبی اجرا شود و تمامی لینک‌ها و دکمه‌ها کارایی لازم را داشته باشند.

 • محتوا: محتوا شامل اطلاعاتی است که برای استفاده کاربران فراهم شده است. این اطلاعات ممکن است به صورت متن، تصویر، ویدیو، صدا و غیره تهیه شده باشند. محتوای مناسب باید با توجه به مخاطب آماده شده باشد و با لحن مناسب و خلاقیت بالا، آنها را درگیر کند.

 • تجربه کلی: تجربه کلی در استفاده از یک سایت فراتر از محتوا، کارکرد یا طراحی دیداری می‌باشد و موارد بیشتری را در بر می‌گیرد که معمولا غیر ملموس هستند. عواملی که باعث بازگشت دوباره کاربران می‌شوند و یا کاربران را بیشتر درگیر می‌کنند.

 • طراحی دیداری: طراحی دیداری همان المان‌های ظاهری می‌باشد. البته منظور از داشتن طراحی دیداری مناسب، استفاده از طرح‌های جدید و پیچیده گرافیکی نیست؛ بلکه مفهوم آن داشتن المان‌های ظاهری با کیفیت و مناسب با کاربران است که بتواند پیام خود را به آن‌ها منتقل کند.

 • ساختار و مسیر: ساختار و مسیر عبارت است از نحوه سازمان‌دهی محتوا و اولویت‌بندی اطلاعات و روشی که شما در یک سایت و نرم‌افزار موبایل هدایت می‌شوید. هدایت و مسیرگذاری مناسب باعث می‌شود تا شما چیزهایی که لازم دارید را راحت پیدا کنید و سریعا به جایی که می‌خواهید برسید.

 • تعامل: تعامل با مخاطب روشی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارتباطش با سایت و نرم افزارهای موبایل دو جانبه باشد. در واقع این همان چیزی است که وب و موبایل را از رسانه‌های دیگر مثل رادیو و تلویزیون جدا می‌کند. تعامل با کاربران شامل امکان جستجو، چت آنلاین، اعلان‌ها و… می‌باشند.

 • نوآوری: وقتی نوآوری را در نظر میگیریم، بررسی میکنیم که آیا این ایده از لحاظ فنی جدید است یا فقط روی یک ایده قبلی تکرار شده است. آیا کار به صورت اساسی با ایده ها، محصولات یا کارهای اجرا شده متفاوت است؟ آیا تکنولوژی اش کار می کند؟ آیا این نوآوری به توسعه تکنولوژی در آینده کمک میکند؟

 

 

شما می‌توانید از طریق صفحه داوری، اقدام به بررسی آثار ثبت شده در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران کنید. در ادامه، فرآیند داوری را با هم مرور می‌کنیم:

در صفحه مذکور، ابتدا و در بالای صفحه با این قسمت مواجه خواهید شد:

 

 

 

در این قسمت، شما می‌توانید با مشاهده لوگو و اسم اثر، بررسی کنید که این اثر شایسته شرکت در گروه ذکر شده است و یا خیر. در صورت شایسته بودن، کافیست روی دکمه بله کلیک کنید و در غیر اینصورت، بر روی دکمه خیر (نظری ندارم) کلیک کنید. در نظر داشته باشید که در ادامه صفحه، می‌توانید نسبت به مشخص کردن دلیل عدم شایستگی نیز اقدام کنید. در ادامه، شما میتوانید اطلاعات تکمیلی یک اثر را که شامل اطلاعات هویتی، لینک وبسایت و متن معرفیست را مشاهده کنید. در همین بخش، شما می‌توانید تصاویر و یا ویدیو آپلود شده توسط صاحب اثر را مشاهده کرده و با دقت بیشتری نسبت به ارزیابی اثر اقدام کنید.

 

 

 

 

در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل ایران و در ارتباط با وبسایت ها و اپلیکیشن ها ۶ گروه ویژه نیز در نظر گرفته شده‌اند. این گروه‌ها به منظور مشخص شدن بهترین و جذاب‌ترین کسب و کارها ایجاد شده‌اند که در زیر می‌توانید فهرست آنها را ببینید:

 

 • بهترین اپلیکیشن موبایل (سال ۱۳۹۹)

 • بهترین وبسایت(کسب‌وکار) سال

 • بهترین وبسایت یا اپلیکیشن از نظر ویراستاری و درست‌نویسی زبان فارسی

 • بهترین وبسایت یا اپلیکیشن از نظر دسترسی برای افراد توان‌یاب

 • بهترین اپلیکیشن وب اپ PWA

 • بهترین کسب و کار نوآورانه

 

در ادامه فرآیند بررسی و داوری وبسایت‌ها، در قسمتی که عکس آن در زیر آمده است، شما می‌توانید مشخص کنید که یک اثر شایسته شرکت در یکی از گروه‌های ویژه سیزدهمین جشنواره وب و موبایل است و یا خیر. در نظر داشته باشید که انتخاب این مورد کاملا اختیاری بوده و میتوانید این قسمت را خالی بگذارید.

 

در آخرین قسمت ازین صفحه، اگر معتقدید که وبسایت و یا اپلیکیشن مذکور شایسته شرکت در جشنواره نیست، میتوانید دلیل خودرا از دلایل مختلف انتخاب و یا به صورت دلخواه بنویسید:

 

 

شما می‌توانید برای انجام فرآیند داوری، به این صفحه مراجعه کنید و مارا در داوری آثار ثبت شده در سیزدهمین جشنواره وب و موبایل یاری کنید.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حامیان جشنواره وب و موبایل ایران

حامیان معنوی


اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور irvc انجمن فین تک پارادایس هاب

همکاران برگزاری


ایران سرور کافه بازار رایچت in1min

حامیان رسانه‌ای


GSM وبنا دیجیاتو زومیت اینتیتر Bourse News بی تیتر مجازیست کسب و کار ویجیاتو ایستنا اقتصاد ۲۴ زومتک تکراتو استارتاپ۳۶۰